FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Class | Not Applicable |
| Color | Black |
| Dimensional Standards | Asme B18.21.1 |
| Finish | Black Oxide |
| Fits Bolt Sizes | 3/4" |
| For Screw Size | 3/4" |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C38-C46 |
| Inside Dia. | 0.753" |
| Inside Diameter Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Astm A307A, Sae J429 |
| Maximum Temperature | 275°F |
| Maximum Thickness | 0.226" |
| Minimum Temperature | 10°F |
| Minimum Thickness | 0.226" |
| Outside Dia. | 1.285" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Removable | Yes |
| Rockwell Hardness | C38 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.226" |
| Thickness Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.38 |
| HS code | 7318210090 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Hardness | Thickness | Thickness Tolerance | For Screw Size | Class | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U37000.008.0001 | #2 | 0.088" | 0.172" | Rockwell C40-C50 | 0.02" | - | #2 | Not Applicable | 100 | €3.50 | |
![]() |
U37000.009.0001 | #3 | 0.101" | 0.195" | Rockwell C40-C50 | 0.025" | - | #3 | Not Applicable | 100 | €3.75 | |
![]() |
U37000.011.0001 | #4 | 0.114" | 0.209" | Rockwell C40-C50 | 0.025" | - | #4 | Not Applicable | 100 | €1.25 | |
![]() |
U37000.012.0001 | #5 | 0.127" | 0.236" | Rockwell C40-C50 | 0.031" | - | #5 | Not Applicable | 100 | €2.81 | |
![]() |
U37000.013.0001 | #6 | 0.141" | 1/4" | Rockwell C40-C50 | 0.031" | - | #6 | Not Applicable | 100 | €1.48 | |
![]() |
U37000.016.0001 | #8 | 0.167" | 0.293" | Rockwell C40-C50 | 1/25" | - | #8 | Not Applicable | 100 | €1.92 | |
![]() |
U37000.019.0001 | #10 | 0.193" | 0.334" | Rockwell C40-C50 | 0.047" | - | #10 | Not Applicable | 100 | €2.24 |
Explore Products
- ANVIL 0500347042 Pipe Clamp, 4 Inch Pipe Size, Hot Dipped Galvanized
- DIXON 96P2SO15 Flange Assembly, Ex-Swage, Welded, 6 Inch Size, 7-5/64 Inch to 7-12/64 Inch O.D.
- 80/20 25-2349-BLACK Black 50 x 50 mm Blank Pressure Manifold Plate, Ext End
- DYNABRADE 95557 Washer
- HEXARMOR 4075W-M (8) Safety Gloves, Grey/Hi-Vis/Red/White, M, Pr
- ATP 2MPS-38-10-01 Poly Tubing Spiral Outer Diameter 3/8 Inch 15 1/4 In
- SMC VALVES KQ2S10-U02A Male Connector, 10 mm Size
- ACME ELECTRIC AA52202024 Commercial Transformer, Toroid, 120/2 X 24V, 220VA
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Mechanical Connectors
- Drill Bit Cases Cabinets
- Cork Sheet Stock
- PYRAMEX Half Frame Safety Glasses
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- MARTIN SPROCKET Double MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 100 Chain Number
- BROWNING YSM Series Unhardened Steel Miter Gears, 10 Pitch
- VIKAN 3 Gallon Buckets
- ZOELLER Starter Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U37180.075.0001 Split Lock Washer, 3/4 In Fits Bolt Size, 1.285 In O.D.
€5.25 /pack







