FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Class | Not Applicable |
| Color | Black |
| Dimensional Standards | Asme B18.21.1 |
| Finish | Black Oxide |
| Fits Bolt Sizes | 5/8" |
| For Screw Size | 5/8" |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C38-C46 |
| Inside Dia. | 0.628" |
| Inside Diameter Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Astm A307A, Sae J429 |
| Maximum Temperature | 275°F |
| Maximum Thickness | 0.202" |
| Minimum Temperature | 10°F |
| Minimum Thickness | 0.202" |
| Outside Dia. | 1.151" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Removable | Yes |
| Rockwell Hardness | C38 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.202" |
| Thickness Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.38 |
| HS code | 7318210090 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- SPEARS VALVES 721321Z-040C Butterfly Valve, Gear Operator, Zinc Lug, 4 Inch Size, CPVC
- NVENT 454002 Cushioned Pipe Clamp Pipe Size 3/8 In
- WATTS 774-NRS 12 0438080 Double Check Valve Assembly, Non Rising Stem Gate Valve, 12 Inch Size
- MORSE DRUM 55/30SS-19 Adapter, Stainless Steel, For 47 cm - 48.2 cm Diameter Drum
- APPLETON ELECTRIC EFDCB11035 Selector Switch Control Station, 2 Position
- COOPER B-LINE BF1-64 Box Support Fastener, 1 x 1 x 1 Inch Size, 4 Inch Stud
- DIXON RZW-120-SRTC Seal Ring
- AMS 401.42 Soil Recovery Probe, Step, Plated, 1/2 Inch Dia., 40 Inch Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Flex Coupling Hubs
- Check Nut Wrenches
- Ball Pein Hammers
- Window Fans
- Water Heater Vents
- ANSELL 11-600V Hyflex Coated Gloves
- ANSELL 37-155 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- AUTOQUIP Torklift Series Scissor Lift Table
- WON Bearing Blocks
- SIEMENS JD6 Series Molded Case Circuit Breakers
- NIBCO TC580-CS-R-66-SR Series Threaded Full Port Valves, Stainless Steel Trim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U37170.062.0001 Split Lock Washer, 5/8 In Fits Bolt Size, 1.151 In O.D.
€7.65 /pack
