FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Self Drilling Screw |
| Color | Silver |
| Drill Point Length | 23/64" |
| Drill Point Length | 0.283" |
| Drill Point Size | 3 |
| Drill Tip Length | 23/64" |
| Drill Tip Type | 3 |
| Drive | External Hex |
| Drive Size | 5/16" |
| Drive Type | External Hex |
| Fastener Length | 1 1/4" |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 410 |
| Head Color | Silver |
| Head Dia. | 5/16" |
| Head Height | 0.155" |
| Head Type | Hex Washer |
| Head Width | 0.312" |
| Length | 1 1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Thickness | 0.068" |
| Maximum Drilling Thickness | 0.068" |
| Minimum Head Height | 0.139" |
| Minimum Head Width | 0.305" |
| Overall Length | 1 1/4" |
| Screw Size | #12 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Size | #12-14 |
| Tip Type | Drilling |
| Type | Self Drilling Screw |
| Washer Outside Dia. | 0.432" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 1.78 |
| Ship length (cm) | 9.91 |
| Ship width (cm) | 8.64 |
| HS code | 7318141030 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Washer Outside Dia. | Drill Point Length | Head Width | Drill Tip Type | Color | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U31860.019.0050 | 5/16" | - | 0.112" | 0.414" | 15/64" | - | 2 | Silver | 100 | €10.56 | |
![]() |
U31860.016.0050 | 1/4" | - | 0.103" | 0.348" | 7/32" | - | 2 | Silver | 100 | €10.31 | |
![]() |
U31860.016.0062 | 1/4" | 1/4" | 0.11" | 0.348" | 7/32" | - | 2 | Silver | 100 | €6.28 | |
![]() |
U31860.016.0075 | 1/4" | - | 0.103" | 0.348" | 7/32" | - | 2 | Silver | 100 | €10.73 | |
![]() |
U31860.016.0100 | 1/4" | - | 0.103" | 0.348" | 7/32" | - | 2 | Silver | 100 | €8.42 | |
![]() |
U31860.016.0125 | 1/4" | 1/4" | 0.11" | 0.348" | 7/32" | - | 2 | Silver | 100 | €17.91 | |
![]() |
U31860.016.0150 | 1/4" | 1/4" | 0.11" | 0.348" | 7/32" | - | - | Silver | 100 | €20.60 |
Explore Products
- MILWAUKEE VALVE UP509 - 100 Swing Check Valve, Low Lead Bronze, Horizontal, 1 Inch Valve Size
- INSIZE 7341-5S Pin Gauge Handle, Compatible With 0.228 Inch to 0.281 Inch Gauge Dia, Double End, Black
- GEMS SENSORS RFS 155425 Liquid Flow Switch Rotor Spdt 35ma/95ma
- CHICAGO-LATROBE 46873 Undersize Drill Blank, 0.213 x 3.75 Inch Size
- WEG CSW30H-BGAI3D61 14380308 Pushbutton, Illuminated recessed, 120 VAC/VDC Lamp voltage, Yellow, Hazardous duty
- WATTS PWSW20M20 7100362 Sediment Wound Filter, String Wound, 2 1/2 Inch x 20 Inch Size
- WESTWARD 5UDF5 Jobber Length Drill Bit, 1/2 Inch Size, 135 Deg. Split Point, Black & Gold HSS, Parabolic Flute
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Miscellaneous Hooks
- Marking and Warning Tapes
- Sanitary Ball/Shut Off Valves
- Hazardous Location Manual Motor Switches and Starters
- Dock Bumpers
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, LDPE
- GRAINGER Pail Lid Opener
- WESTWARD Diagonal Cutting Pliers
- FATH INC T-Slotted Rail Angle Brackets
- BROAN NUTONE Blades
- NIBCO S-136 Series Gate Valves, Bronze, Non-Rising Stem, Union Bonnet, Solder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U31860.021.0125 Self Drilling Screw, 12-14 Thread Size, SS, 1 1/4 In Lg., Plain, Hex Washer
€14.66 /pack


