FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drywall Screws |
| Application | Interior Drywall To Wood Studs |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 4" |
| Finish | Phosphate |
| Head Dia. | 0.335" |
| Head Height | 0.236" |
| Head Type | Bugle |
| Length | 4" |
| Material | Steel |
| Overall Length | 4" |
| Point Type | Sharp |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 5" |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Drywall Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 8.64 |
| Ship length (cm) | 13.34 |
| Ship width (cm) | 10.8 |
| HS code | 7318141060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Screw Size | Point Type | Head Dia. | Application | Thread Type | Head Height | Tensile Strength | Resistance Properties | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U31306.013.0162 | #6 | Self Drilling | 8.3 mm | Wallboard And Multi-Purpose Wood | Fine | 3.15 mm | - | - | 500 | €31.72 | |
![]() |
U31300.013.0200 | #6 | Self Tapping | 0.315" | Interior Drywall To Wood Studs | Coarse | 0.124" | - | - | 200 | €9.22 | |
![]() |
06A125PB | #6 | Sharp | 8/25" | Interior Drywall To Wood Studs | Coarse | 0.18" | 1120 psi | Rust Resistant | 4000 | €182.64 | |
![]() |
06A162PB | #6 | Sharp | 8/25" | Interior Drywall To Wood Studs | Coarse | 0.18" | 1120 psi | Rust Resistant | 4000 | €203.48 | |
![]() |
06B125PB | #6 | Sharp | 8/25" | Interior Drywall To Metal Studs | Fine | 0.18" | 603 psi | Rust Resistant | 4000 | €189.82 | |
![]() |
06C125PB | #6 | Self Drilling | 8/25" | Interior Drywall To Metal Studs | Fine | 0.18" | 603 psi | Rust Resistant | 4000 | €122.06 | |
![]() |
DPBI0-70250P-2500P | #7 | Pointed | 0.33" | Interior Drywall To Metal Studs | Fine | - | - | Corrosion Resistant | 2500 | €126.40 |
Explore Products
- EATON 10250T101-1 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Chrome Bezel, 1No - 1Nc, Non-Illuminated, Flush Mounting
- GRAINGER PLE91 Cam and Groove Adapter, 5 Inch Coupling Size, 5 Inch -8 Thread Size, 75 PSI
- MARTIN SPROCKET 60BS19HT 1 3/4 Roller Chain Sprocket, 1.750 Inch Bore, 4.945 Inch Outside Dia. Steel, Hardened
- REGAL 027432AS85 Hand Tap, M6 x 1 Size, 4 Flutes, Taper, +.127mm With TiCN Coating
- HONEYWELL PV100/U
- YANKEE 333-0.0635 Reamer Production L Reamer 0.0635 In
- GRAINGER U04210.075.0650 Hex Structural Bolt, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 6 1/2 In Lg., Hot Dipped Galv
- JUSTRITE 83046 Sorbent Roll, Heavy, 15 Inch Width x 150 Feet Depth, 29 Gallon, Camo
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Pipe and L Clamps
- Plastic Chain Barrier Posts and Stanchions
- Fuse Pullers
- Electric Infrared Heaters
- Forklift Lifting Beams and Hooks
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- BOLLE SAFETY Override Safety Glasses
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X750 Gas Springs
- ANVIL AS400KO Series Channel With Knock Outs
- WATTS Thermostatic Radiator Steam Traps
- SQUARE D PowerPact HJL Series Molded Case Circuit Breakers
- RHEEM Door Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U31300.019.0400 Drywall Screw, Phos, Steel, 4 In Lg., Bugle, 10 Screw Size, Phillips
€14.72 /pack







