FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Square |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Square |
| Fastener Length | 1 1/4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.385" |
| Head Height | 0.116" |
| Head Type | Flat |
| Length | 1 1/4" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Width | 0.385" |
| Overall Length | 1 1/4" |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 4.83 |
| Ship length (cm) | 7.87 |
| Ship width (cm) | 7.87 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25140.011.0050 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.51 | |
| U25140.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.64 | |
| U25140.013.0050 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €14.13 | |
| U25140.013.0075 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.53 | |
| U25140.013.0100 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €12.38 | |
| U25140.013.0125 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €15.24 | |
| U25140.013.0150 | #6 | Partially Threaded | 0.103" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €3.85 |
Explore Products
- BOSTON GEAR YPB2430 Spur Gear, 24 Diametral Pitch, 20 Deg. Pressure Angle, 30 Teeth, Molded Delrin
- APPLETON ELECTRIC NCSEW141406
- PARKER W369PLP-6-4R Male Elbow, Swivel, 90 deg., Push-Connect
- NEW PIG MAT485 Absorbent Mat Pad 22 Gallon
- MICRO 100 CRE-125-031X Corner Rounding End Mill, 0.0312 Inch Radius, 0.125 Inch Shank Dia., 2 Inch Overall Length
- TEADIT CGF100E.018.112.150 Full Face Cut Gasket, Epdm, 1/8 Inch Thickness, 1-1/2 Inch Size, 150# Class
- APPROVED VENDOR U08110.087.0001 Hex Nut, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 3/4 In Ht., 1 19/64 In Wd., Zn Plated, Std Hex, Class 2
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Flashlight Chargers
- Swivel Joints
- Battery Cable
- Flexible Fittings
- Water Level Monitoring Systems
- LOC-LINE In-line Valve
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile, Palm Dipped, 13 Gauge Thick
- REESE Ball Mount Drops
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- APPLETON ELECTRIC Pilot Lamp Cover
- DIXON Weld End Blue Protection Covers
- GATES PowerGrip HTD Sprockets
- SLOAN Royal 180 Exposed Sensor Hardwired Urinal Flushometers
- MERSEN FERRAZ NH Fuse-Links, gBat, 1000V-1500V DC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25140.019.0125 Wood Screw, Steel, 0.385 In Head Dia., 1 1/4 In Lg., 2 Drive Size, 10 Screw Size
€6.40 /pack
