FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Square |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Square |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.332" |
| Head Height | 0.1" |
| Head Type | Flat |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Height | 0.1" |
| Maximum Head Width | 0.332" |
| Minimum Thread Length | 2 31/64" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Screw Size | #8 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 2 31/64" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 15 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.44 |
| Ship height (cm) | 5.84 |
| Ship length (cm) | 11.68 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25140.011.0050 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.51 | |
| U25140.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.64 | |
| U25140.013.0050 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €14.13 | |
| U25140.013.0075 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.53 | |
| U25140.013.0100 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €12.38 | |
| U25140.013.0125 | #6 | Fully Threaded | 0.083" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €15.24 | |
| U25140.013.0150 | #6 | Partially Threaded | 0.103" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €3.85 |
Explore Products
- TE-CO 53821X01 Plunger Without Locking Ball #4 3/16
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 53L332
- RIDGID 88087 Nuts
- DAYTON 1LVU7 Gearbelt Height 150 Teeth Length 1200 Mm
- EATON QCF2060S Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qcf, 60 A, 10 Kaic, 2-Pole, 120/208/240 V
- SMC VALVES NCA1X150-0300-XC3AD Tie Rod Cylinder, 1.5 Inch Size
- MASTERDRIVES 1615-22MM Cast Iron Taper Lock Bushing, 22mm Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS CAN-34-60BH-230 Wire Cantilever Bin Holder, 60 x 34 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Trays and Buckets
- Work Tables
- Tester Kits
- Drywall Specialty Tool Accessories
- Zone Valve Actuators
- DESTACO 235 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Orange
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive 12 Point Crowfoot Wrenches, Flare Nut
- EATON AZ Series IEC Circuit Breakers
- SCHNEIDER ELECTRIC Transient Suppressors
- APOLLO VALVES 817 Small Diameter Press Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25140.016.0250 Wood Screw, Steel, 0.332 In Head Dia., 2 1/2 In Lg., 2 Drive Size, 8 Screw Size, Flat, Zn Plated
€51.54 /pack

