FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Slotted |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 1 1/4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Dia. | 0.359" |
| Head Height | 0.137" |
| Head Type | Round Spacer |
| Length | 1 1/4" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Height | 0.137" |
| Maximum Head Width | 0.359" |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 13 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.87 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Point Type | Type | Head Width | Head Type | Drive Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25110.013.0050 | #6 | Partially Threaded | 0.103" | - | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €7.65 | |
| U25110.013.0100 | #6 | Partially Threaded | 0.103" | - | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €12.96 | |
| U25110.013.0125 | #6 | Partially Threaded | 0.103" | - | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €6.00 | |
| U25110.013.0150 | #6 | Partially Threaded | 0.103" | Not Applicable | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €5.50 | |
| U25110.016.0075 | #8 | Partially Threaded | 3/25" | - | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €14.13 | |
| U25110.016.0100 | #8 | Partially Threaded | 3/25" | - | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €13.26 | |
| U25110.016.0125 | #8 | Fully Threaded | 3/25" | - | Wood Screw | - | Round Spacer | Slotted | 100 | €25.43 |
Explore Products
- OSG 402-1378-BN11 Ball End Mill, 2 Flutes, 3.5 mm Milling Dia., 12 mm Lg of Cut, 51 mm Overall Lg, TiAlN
- GRAINGER M07400.160.0035 Socket Flat Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Flat, 35mm Lg., 8.8mm Head Ht., 1000 N/sq.mm Min. TS
- SPEEDAIRE NR104 Baffle Plate, Governor
- FIBRE-METAL BY HONEYWELL E1SW71A000 Hard Hat Full Brim E/g/c Swing Strap Blue
- OSG 5422100 Square End Mill, 4 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia., 1 3/8 Inch Length Of Cut
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PC30T Protective Cap, Size 30mm, Teflon
- VERMONT GAGE 922209320 Step Assembly, Class ZZ, Black Guard, Green
- MAIN FILTER INC. MF0366342 2060610 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 12.95 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Lift and Stacker Accessories
- Soldering Irons Guns and Pots
- Temperature Alarms
- Reflective Clothing Tape
- 3.3 Inch Diameter Motors
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- AKRO-MILS 30235 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Palm Dipped, White
- ANVIL AS200EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- ZURN Nail Clamp
- SPEARS VALVES PVC Clear Y Pattern Valves, SR Threaded Ends, EPDM
- DUALVEE Linear Bearing Guide Components
- STARRETT 94365 Series Meatkutter Frozen Bi-Metal Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25110.019.0125 Wood Screw, Steel, 0.359 In Head Dia., 1 1/4 In Lg., 0.05 In Drive Size
€20.38 /pack

