FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 3A, Class 2A |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.815" |
| Head Height | 0.815" |
| Head Type | Flat |
| Length | 2" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Height | 0.186" |
| Minimum Head Width | 0.765" |
| Screw Size | 1/2" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Length | 2" |
| Thread Size | 1/2"-13 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.78 |
| Ship height (cm) | 9.65 |
| Ship length (cm) | 17.53 |
| Ship width (cm) | 11.68 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- SHARON PIPING S5036CP020 Coupling 2 Inch 316 Stainless Steel
- LYNDEX-NIKKEN SE2-10.5X8.0 Tapping Collet #2 M14 M15 Tap Size
- AIGNEP 85140-04-53 Composite Plug In Elbow, 1/4 Inch Tube x 5/32 Inch Stud
- TB WOODS BA43SASS Spacer Assembly
- EATON C25DRC225A-GL Definite Purpose Contactor, 40A, 208-240 Vac, 2-Pole, 50A, Box Lugs, Non-Reversing
- CASH VALVE GT11313568 Pressure Spring, 0.406 Inch Dia.
- PARKER 07A42A13A2BD
- KIPP K0645.1512005 Cam Levers M5 Natural
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Decorative Lighting
- Rubber Grommets
- Dry Hydrants
- Jet Pump Systems
- Speaker Accessories
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Black
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- WHEELER-REX Pins
- TRACERLINE Dye Lite Rite Blend Fluorescent Leak Detection Dyes
- BROWNING GWV Series Single-Reduction Worm Reducers, 20 Size
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- APPROVED VENDOR Shrink Rolls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24540.050.0200 Machine Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 2 In Lg., Std, Flat
€73.46 /pack
