FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 3A, Class 2A |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.579" |
| Head Height | 0.191" |
| Head Type | Flat |
| Length | 2" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Width | 0.556" |
| Screw Size | 5/16" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.73 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 13.72 |
| Ship width (cm) | 11.94 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- MEM CO 1/8BSPT-LB3 1/2-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel, Male Bspt X Barbed, 1/8 Inch Pipe Size
- OSG 8622857 Extra Long Drill Bit, 5.70 mm Drill Bit, 78 mm Flute Length, 5.70 mm Shank Dia.
- ERICKSON SM449 Shim
- ADAPT-ALL 5315L-42-08 Straight Adapter, Female L42 DIN Tube x Male L08 DIN Tube, Carbon Steel, Light Duty
- REGAL 008716AS74 Taper Pipe Tap, 1/2-14 Size, 4 Flutes, NPTF With Chrome
- ALEMITE 398971-2 Minor Repair Kit
- STEARNS BRAKES 105631100003 Brake-Lvr D/M Releye Bolt
- MERIT 08834180024 Cartridge Roll, Straight, 3/16 Inch Dia x 1 Inch Length, 3/32 Inch Pilot, Aluminum Oxide
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Micromanometers
- Grease and Oil Pump Accessories
- Engine Stands and Cranes
- Shim Stock
- Wire Mesh Cloths
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- ANSELL 11-724 Hyflex Lightweight Abrasion Resistant Gloves
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Breathable Back, Black
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- APPLETON ELECTRIC Capped Elbow Hazardous Location
- DIXON Floating Flange Assemblies
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1-8 Unc
- BALDOR / DODGE GT, Tapped-Base Pillow Block, Ball Bearings
- SPD Gas Springs and Dampers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24540.031.0200 Machine Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 2 In Lg., Std, Flat
€62.03 /pack
