FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 3A, Class 2A |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 1 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.262" |
| Head Height | 0.083" |
| Head Type | Flat |
| Length | 1 1/2" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Height | 0.07" |
| Minimum Head Width | 0.238" |
| Screw Size | #6 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Length | 1 1/2" |
| Thread Size | #6-32 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 5.84 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 5.84 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- HAYWARD QVC1020TSEG Pvc Ball Valve Inline Fnpt 2 In
- TEADIT P2261SAN.58 Compression Packing Seal, 2261San, 5/8 Inch Size, Expanded PTFE NS4-61 Approved
- TSUBAKI 60B16F-3/4
- GRAINGER ZUSA-RC-860 Buna-N Round Cord, Black, 13/16 Inch, 0.812 In, 5 Ft Overall Lg, 70A, 0 Deg F To 210 Deg F
- EATON XBMZB15V/1 Vertical Numbered Marking Tag, Black Legend, Polyamide 6.6
- SMC VALVES SYJ3343-5LOZ Valve
- KLEIN TOOLS 5719 55184-0 Powerline Tool Pouch
- TELEMECANIQUE SENSORS XY2CH13170H7 Cable Pull Switch 240Vac 10A Xy2C
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Knit Gloves
- Plastic Strapping
- Drain Cleaning Machines
- Powder Actuated Tool Accessories
- Fluorescent Lighting Battery Backup Systems
- AKRO-MILS 35230 Nest And Stack Totes
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- LUMAPRO LED Tape Lights
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Support Grips, Single Eye, Rod Closing
- TENNSCO Aisle Tie
- COOPER B-LINE B371-2 Series Three Hole Adjustable Corner Angles
- SPEARS VALVES Industrial Reverse Flow Tee Filters 50 GPM PVC Gray, EPDM SS Screen
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24540.013.0150 Machine Screw, 6-32 Thread Size, Steel, 1 1/2 In Lg., Std, Zn Plated
€6.05 /pack
