FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 3A, Class 2A |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 3/8" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.187" |
| Head Height | 0.059" |
| Head Type | Flat |
| Length | 3/8" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Width | 0.167" |
| Screw Size | #3 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Length | 3/8" |
| Thread Size | #3-48 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 5.59 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- ANVIL 0861175818 3/4 X 3/8 Imp Forged Steel Threaded Reducer
- BROAN NUTONE DHA4028539 Dehumidifier 3000 Digital Control
- EATON B27SRE45T040 Definite Purpose Starter, 575 V, 45A, 1P, 1-Phase, Non-Reversing
- APPROVED VENDOR 2HHC3 Bar Rectangular Steel 1018 1/4 x 1 3/4 Inch 6 Feet
- SUPER-STRUT H1041/2X12SS Threaded Hanger Rod, Goldgalv Finish, Continuous Right Handed Type, Stainless Steel
- ZOELLER 4284-0026 Waste-Mate Pump, Double Seal, 1.0 HP, 230V, 3PH, 50 Ft. Cord, Nonautomatic
- TITAN FASTENERS YMAC3109X168
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Cable Pull Switches
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Socket Extensions
- Drive Reactors and Filters
- Cryogenic Hoses
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Pipe Thread
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- EATON 2242 Series Straight Adapters
- EATON Fifth Jaw Kits
- GROVE GEAR GRG Series, HM-H1 Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- MAGLINER Material Handling Parts
- UNISTRUT P3000 Series Channels, 20 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24540.009.0037 Machine Screw, 3-48 Thread Size, Steel, 3/8 In Lg., Std, Flat
€14.13 /pack
