FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 5/8" |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B70 |
| Head Dia. | 0.362" |
| Head Height | 0.122" |
| Head Type | Pan |
| Length | 5/8" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Width | 0.333" |
| Rockwell Hardness | B70 |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Length | 5/8" |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Type | Fine |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 6.99 |
| Ship width (cm) | 6.1 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 42611 Jobber Bit 11/64in High Speed Steel
- MAIN FILTER INC. MF0584803 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- HOFFMAN F126LE9C 18830 Elbow, 90 Deg., 12 x 6 Inch Size, Gray, Steel, Outside Opening
- MEM CO 1/16BSPT-B1-316SS Barb Fitting, 316 Stainless Steel, Male Bspt X Barbed, 1/16 Inch Pipe Size
- MORSE CUTTING TOOLS 11949 Drill Bit, ‎5/8 Inch Dia., 4-1/2 Inch Overall Length
- AIR HANDLER 44ZU38 V-Bank Air Filter 20 x 24 x 12 500 fpm
- MERIT BRASS 6506-400 Nipple, Size 4 Inch
- BALDOR / DODGE 127606 F2B-DLEZ-104-PCR Flange-Mount Bearing
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cut-Off Tools
- Cable Pullers
- Mud Flaps and Guards
- Freight Car Bolts
- Parting and Grooving Tools
- KEO Countersink Sets
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 304 Stainless Steel
- SHURTAPE Duct Tape
- GRAINGER Carton Sealing Tape Tan
- DAYTON Shaft Arbors
- SPEARS VALVES P418 PVC Drain Waste Vent Fitting Sanitary Tees, All Hub
- SGS PRO Cylinder Burs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24522.019.0063 Machine Screw, 10-32 Thread Size, Steel, 5/8 In Lg., Std, Pan
€11.95 /pack
