APPROVED VENDOR U07001.019.0050 Socket Cap Screw Standard 10-24 X 1/2, 100PK | AB7CNC 22TV90
Item: AB7CNCModel: U07001.019.0050Cross Ref: 22TV90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Grade Steel
Dimensional Standards ASME B18.3
Display Qty 100
Drive Size 5/32"
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C37-C45
Head Dia. 5/16"
Head Diameter 0.312"
Head Height 0.19"
Head Type Standard
Length 1/2"
Material Steel
Material Quality Standards Astm A574
Material Type Steel
Maximum Temperature 550°F
Min. Tensile Strength 180000 psi
Minimum Temperature -50°F
Minimum Thread Length 1/2"
Screw Length 1/2"
System Of Measurement Imperial
Temp. Range -50°F to +550°F
Tensile Strength 180000 psi