APPROVED VENDOR STR601M6X50 Shoulder Screw M5 x .8 x 50mm L | AB8JPD 25L575
APPROVED VENDOR STR601M6X50 Shoulder Screw, M5x0.8 Thread Size, 50 mm Shoulder Lg., 4.5 mm Head Ht., Std
Item: AB8JPDModel: STR601M6X50Cross Ref: 25L575
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Ampg 2013 Zs.02
Display Qty 1
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 10 mm
Head Height 4.5 mm
Material Grade/class 18-8
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 6 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 50 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 9.5 mm