APPROVED VENDOR STR601M6X40 Shoulder Screw M5 x .8 x 40mm L | AB8JPC 25L574
APPROVED VENDOR STR601M6X40 Shoulder Screw, M5x0.8 Thread Size, 40 mm Shoulder Lg., 4.5 mm Head Ht., Std, Hex Socket
Item: AB8JPCModel: STR601M6X40Cross Ref: 25L574
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Ampg 2013 Zs.02
Display Qty 1
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 10 mm
Head Height 4.5 mm
Material Grade/class 18-8
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 6 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 40 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 9.5 mm