APPROVED VENDOR STR601M12X70 Shoulder Screw M10 x 1.5 x 70mm L | AB8JQD 25L598
APPROVED VENDOR STR601M12X70 Shoulder Screw, M10x1.5 Thread Size, 70 mm Shoulder Lg., 9 mm Head Ht., Std, Hex Socket
Item: AB8JQDModel: STR601M12X70Cross Ref: 25L598
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Ampg 2013 Zs.02
Display Qty 1
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 18 mm
Head Height 9 mm
Material Grade/class 18-8
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 12 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 70 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 16 mm