APPROVED VENDOR SC2236130 Metric Socket Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Cylindrical, 130 mm Lg., Blk Oxide
Item: AE7QNEModel: SC2236130Cross Ref: 5ZY97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Class Class 5G/6G
Combined Material & Grade Class 12.9 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 1
Drive Size 27 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 54 mm
Head Height 36 mm
Head Type Standard
Length 130 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 12.9
Material Type Steel
Min. Tensile Strength 176900 psi
Minimum Thread Length 84 mm
Screw Length 130 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 176900 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 84 mm
Thread Size M36 x 4
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.42
Ship height (cm)5.59
Ship length (cm)16.76
Ship width (cm)5.59
HS code7318158045
Country of OriginTW
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.