APPROVED VENDOR MPFD050600-025P1 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 60 mm Lg., Std, Flat
Item: AE9BLTModel: MPFD050600-025P1Cross Ref: 6HE21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 4.8
Dimensional Standards Din 965A, Din En Iso 7046
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 60 mm
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell B71-B99
Head Angle 90°
Head Dia. 9.2 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Flat
Length 60 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Material Grade/class 4.8
Rockwell Hardness B71 to B99
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 60 mm
Thread Pitch 0.8 mm
Thread Size M5
Thread Type Coarse
Type Standard Machine Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.19
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)10.16
Ship width (cm)3.81
HS code7318156080
Country of OriginTW
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.