APPROVED VENDOR M55050.030.0010 Metric Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Cylindrical, 10 mm Lg., Plain
Item: AE8FQLModel: M55050.030.0010Cross Ref: 6CY95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Drive Size 2.5 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Plain
Grade Grade A4
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 5.5 mm
Head Height 3 mm
Head Type Cylindrical
Length 10 mm
Material Stainless Steel
Min. Tensile Strength 101500 psi
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm
Thread Size M3 x 0.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Metric Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.04
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)21.01
Ship width (cm)16.69
HS code7318156010
Country of OriginTW
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.