APPROVED VENDOR M55010.080.0100 Hex Cap Screw Stainless Steel M8 x 1.25, 100mm Length, 25PK | AB7BRU 22TP41
APPROVED VENDOR M55010.080.0100 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 100 mm Lg., Gr. A4, Plain
Item: AB7BRUModel: M55010.080.0100Cross Ref: 22TP41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Not Applicable
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A4
Min. Thread Length 100mm
Minimum Thread Length 100 mm
Overall Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm