APPROVED VENDOR M51050.160.0070 Metric Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cylindrical, 70 mm Lg.
Item: AB7DTMModel: M51050.160.0070Cross Ref: 22UD33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 14 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 24 mm
Head Height 16 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm
Thread Size M16 x 2
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.69
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)21.01
Ship width (cm)16.69
HS code7318158030
Country of OriginTW
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.