FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Display Qty | 100 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C52-62 |
| Length | 10 mm |
| Length Tolerance | -0.25 mm to +0.25 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | -0.25 mm to +0.25 mm |
| Pin Dia. | 3 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Rockwell Hardness | C52-62 |
| Shank Length | 10 mm |
| Single Shear Strength | 742 lbs. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| HS code | 7318190000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- BOSTON GEAR 832B-20K-M1 Reducer, Double Reduction, 20 Ratio, Base Mount
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPRS-606BL Pick Rack, Slopped, Single Sided, 18 Inch D x 36 Inch W x 60 Inch H, 400 Lbs. Capacity
- MARTIN SPROCKET 40BS44 1 1/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.125 Inch Bore, 7.291 Inch Outside Dia. Steel
- MASTER LOCK HDLBC0603KA4S Lock Knob Lockset, 3, Biscuit, Polished Brass, Alike Inch Sets Of 4
- SPEARS VALVES 885-040 Nipple, Threaded Both End, Schedule 80, 1-1/4 Inch x 4 Size, PVC
- APOLLO VALVES 513DCBJVAA0125 Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Packed Lever, Viton Seat, 125 Psig, 1/2 x 1 Inch Size, MNPT x FNPT
- STEARNS BRAKES 108706205001 Rk-Odd 480 Volt 60 Hz
- MAIN FILTER INC. MF0264493 G04270 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 9.6 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Floodlights
- Earth Ground Resistance Tester Acc.
- Vent Valves
- Voltage Sensor Relays
- Automotive Cleaners and Degreasers
- CONDOR Left Hand Only Welding Glove, Stick
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X750 Gas Springs
- COOPER B-LINE Twirl Stud Nuts
- DELTA LOCK Sliding Door Locks
- STEINER INDUSTRIES 0218 SensiTIG Welding Gloves
- ALEMITE Heavy Duty Air/Water Reels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M39080.030.0010 Dowel Pin, Std Dowel, 10mm Lg., 3mm Pin Dia., Rockwell C52-62, Hardened Steel, Pln
€25.31 /pack
