FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Fender Washer |
| Dimensional Standards | Din 9021 |
| Finish | Zinc Plated |
| Fits Bolt Sizes | M8 |
| Flat Washer Type | Oversized |
| For Screw Size | M8 |
| Hardness | Vickers 140 |
| Inside Dia. | 8.4 mm |
| Inside Diameter Tolerance | 0.331" to 0.339" |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Not Rated |
| Maximum Temperature | 350°C |
| Maximum Thickness | 2 mm |
| Minimum Temperature | -58°C |
| Minimum Thickness | 2 mm |
| Outside Dia. | 24 mm |
| Outside Diameter Tolerance | 0.924" to 0.945" |
| Reach Compliant | Yes |
| Removable | Yes |
| Rockwell Hardness | 140Hv |
| Rohs Compliant | Yes |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 2 mm |
| Thickness Tolerance | 0.071" to 0.087" |
| Vickers Hardness | 140 |
| Washer Type | Oversized Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.38 |
| HS code | 7318220000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- DORIAN E90-050-WC06-25
- STEARNS BRAKES 53004300110L Drive Hub Assembly
- GRAINGER 4R3.625-6 Stainless Steel Rod 304, 3 5/8 Inch Outside Dia, 6 Inch Overall Length
- GRAINGER BULK-RR-P40-74 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/2 Inch Dia, 6 Inch Length, 40A, Black, Opaque
- APPROVED VENDOR 1WDF6 Corner Brace Steel 5/8 W x 2 Inch Length
- SMC VALVES CKQGB32-147RAH-E-X2082 Clamp Cylinder, 32 mm Size
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR3SSNSF2N-300# Isolation Ring, Flange Sensor, 3 Inch, Ss Centre, Neoprene, Ss Plates, Filled
- SIOUX CHIEF 642XG32PK3
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- PAPR Accessories
- Fan Speed Control
- Pressure and/or Vacuum Transducers
- Unmounted Linear Bearings
- Ground Rods
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- ANVIL AF700 Series Universal Swivel Attachments
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- EATON M22 Series Button Lenses
- DAYTON Spring Caps
- KILLARK LZ2S Series LinearLite Fluorescent Fixtures, Double-Ended
- BALDWIN ESTATE Keyed Ellipse Knobs And Traditional Arch Rose
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M38210.080.0001 Fender Washer, M8 Fits Bolt Size, Oversized, 8.4 mm I.D., 2 mm Thk., 24 mm O.D.
€11.88 /pack
