FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 965H, Din En Iso 7046 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 20 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 9.3 mm |
| Head Height | 2.7 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 20 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B95 |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.84 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC MGL250
- ALLEGRO SAFETY 9832-50 Coupling Half
- KLEIN TOOLS 53126 53126-2 High Speed Drill Bit, Bit Diameter 15/32 Inch
- BRADY IP-R6607 110041 Label Printer Ribbon, 4 5/16 Inch x 984 ft, Black, Resin
- SLOAN 0396717PK Outlet Tube, 1 1/2 X 17 Inch Size
- GRAINGER 22524_12_0 Aluminum Rod 7075, 1 3/4 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- PLAST-O-MATIC EBVF1-4-075EPT-PP Electrically Actuated Ball Valve, Polypro, NPT Threaded, EPDM Seal, 3/4 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Flaring And Swaging Tools
- Backflow Preventer Repair Kits
- Hand Dryer Accessories
- Rod Hangers
- Poultry Netting
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducers, Copper, Press x Press, EPDM
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
- SPEARS VALVES Industrial Swing Check Valve Repair Kits, FKM
- EATON ESR5 Series Safety Relays
- MTS SAFETY Coats
- WATTS DBF-04 Series Butterfly Valves
- NIBCO 6133, 6133E Series FKM/EPDM Socket Unions, S x S, Black Polypropylene Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24670.050.0020 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 20 mm Lg., Std, Flat, Zn Plated
€16.27 /pack
