FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 965H, Din En Iso 7046 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 25 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 8.4 mm |
| Head Height | 2.7 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 25 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B95 |
| Screw Size | M4 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Pitch | 0.7 mm |
| Thread Size | M4 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- REGAL 007012AS88 Hand Tap, #6-32 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Plug With TiALN Coating
- VERMONT GAGE 911214500 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.145 Inch Size
- PASS AND SEYMOUR PJSE26-W Wall Plate, White
- BALDOR / DODGE 071877 SEP2B-IP-211R IP-HD Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 2.9375 Inch
- COOPER B-LINE ARC-37-150-2 Hanger, Rod Hanger Type, 1 1/2 In Lg., 1452 lbs. Load Capacity, 3/8 In For Pipe Size, Zn Plated
- PIP 09-K3700/XXXL Hand Protection Cut Resistant Gloves, 3XL, Natural, Dozen
- CLE-LINE C65374 Round Threading Die, Adj, Carbon Steel, Right Hand, 5/8-11 Thread Size, 3/4 Inch Die Thick
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Diagonal Cutters
- Transformer Cooling Fans
- String Trimmers
- Lab Adapters and Joints
- Dock And Mezzanine Gates
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Palm and Fingertips Coated
- IRONCLAD Wrenchworx Oil Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type R, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 90 Cast Carbon Steel Butterfly Valves
- LOC-LINE Y Reducer
- SUPER-STRUT CL710 Series Clevis Hanger
- CLEVELAND Spiral Flute Taps
- ZSI-FOSTER FIH Series Unvalved Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24670.040.0025 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 25 mm Lg., Std, Flat, Zn Plated
€14.81 /pack
