FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 3.95 mm |
| Head Type | Fillister |
| Length | 8 mm |
| Material | Steel |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Length | 8 mm |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Thread Type | Class | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M24660.020.0004 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €7.98 | |
![]() |
M24660.020.0005 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €6.44 | |
![]() |
M24660.020.0006 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €16.69 | |
![]() |
M24660.020.0008 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €11.62 | |
![]() |
M24660.020.0010 | M2 x 0.4 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | - | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €13.67 | |
![]() |
M24660.020.0020 | M2 | 1.72 mm | 4 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €14.13 | |
![]() |
M24660.025.0005 | M2.5 | 2.12 mm | 5 mm | 60900 psi | #1 | Coarse | Class 4.8 | Rockwell B71-B99 | 100 | €12.44 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 59004B2 YB60N34 Bronze Wye Strainer with 60 Mesh Screen, Tapped Cap 3/4 Inch Size, 2 x FNPT
- AIGNEP 60111X-53-02 Male Swivel Elbow, 5/32 Inch Tube x 1/4 Inch Swift-Fit, Stainless Steel
- BALDOR / DODGE 100640 100BTL45-3020 Sprocket
- DYNABRADE 52775
- APPROVED VENDOR 5FVJ3 Needle Disposable Blue 23 Gauge 1/2 Inch
- EATON DH323NGK Safety Switch, 240VAC, 100 7-1/2 Hp, 15 Hp, 20 Hp, 30 Hp, 3P
- MARTIN SPROCKET CQW30051X50 Wing Pulley, Quarry Duty, 30 Inch O.D., 5 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
- ERICKSON ER25STM12 Collet, Round Face, 26 mm
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Blasters
- Fire Hose and Hydrant Adapters
- Runner Cutters
- Film and Seal Dispensers
- Rubber Balls
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- RUD CHAIN VIP Cobra Eye Sling Hooks
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- MUELLER INDUSTRIES 792F Duplex Basket Strainers
- NILFISK Exhaust Filter Filter
- TMI Anti-Static PVC Smooth Roll Replacement Strips
- DAYTON Grommets
- WALTER TOOLS High Performance Spiral Flute Taps for Multiple Materials
- STARRETT 667/667M Thickness Gages, Feeler Stock
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24660.050.0008 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 8 mm Lg., Std, Phillips
€18.74 /pack







