FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #1 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 8 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Dia. | 6 mm |
| Head Height | 2.52 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 8 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B99 |
| Screw Size | M3 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Length | 8 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Thread Size | M3 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.03 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- IPS ABA8205 Drain, Adjustable, PVC 3 x 5 Inch Size
- SMC VALVES TRS0425B-100 Tubing, Tr 4/2.5 mm
- ALVORD POLK 865-0-.3595-.3438 Shank Reamer, 0.3595 Inch Dia., 0.3438 Inch Pilot Dia., HSS Piloted, Threaded
- BANJO FITTINGS MLS300-20 Manifold Line Strainer With 304 Stainless Steel 20 Mesh Screen, 3 Inch Size
- VERMONT GAGE 182407420 Taperlock Plug Gage Assembly, Class Z, Go, Chrome
- BOSCH HC4513 Hammer Drill Bit Spline 1/2 Inch 27 OAL
- PIP 44-3755/L Hand Protection Cut Resistant Gloves, L, Dozen
- SMC VALVES CDJ2B16-200-B Round Body Cylinder, 16 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Trucks
- Ceiling Exhaust Ventilators
- Desiccant Dryers
- Starter Control Kit
- Direct Drive Fan Motor Assemblies
- CONDOR Cowhide Premium Gloves, Yellow
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Palm Dipped, Latex, Kevlar, 10 Gauge
- MUELLER INDUSTRIES 781CS-WE Y Strainers
- WALTER TOOLS 1/2" Inscribed Circle, SNMG, Square, Carbide Turning Insert
- METRO Solid Shelf 21x42 inch
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio SynXtra Hydrostatic Fluid
- EATON Mounting Plate Accessories
- CUSHMAN Springs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24660.030.0008 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 8 mm Lg., Std, Phillips
€11.10 /pack
