FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 85, Din En Iso 1580 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 16 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Dia. | 9.5 mm |
| Head Height | 3 mm |
| Head Type | Pan |
| Length | 16 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B99 |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1PXZ7 | #8-32 | 0.096" | - | 0.322" | - | - | 0.054" | - | 100 | - | RFQ
|
![]() |
U24520.008.0025 | #2-56 | 0.053" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | 5/32" | - | 100 | €1.61 | |
![]() |
U24520.008.0037 | #2-56 | 0.167" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | 5/32" | - | 100 | €11.16 | |
![]() |
U24520.011.0018 | #4-40 | 0.219" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | 3/16" | - | 100 | €4.66 | |
![]() |
U24520.011.0025 | #4-40 | 0.219" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | 3/16" | - | 100 | €4.05 | |
![]() |
U24520.011.0031 | #4-40 | 0.068" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | 3/16" | - | 100 | €5.90 | |
![]() |
U24520.011.0037 | #4-40 | 0.219" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | 3/16" | - | 100 | €4.52 |
Explore Products
- TSUBAKI 200B22 Plain Bore Sprocket, 1-1/2 Inch Height
- SPEARS VALVES 401-060TC Tee, Socket, Class 315, 6 Size, CPVC
- COOPER B-LINE B32A-240GRN B32 Back To Back Welded Channel, 1.37 x 240 x 1.62 Inch Size, Steel
- TE-CO 52817X Plunger Ball Without Lock B/o 5/8-11
- EATON PXM2280TA51105 Transducer, 50 Hz, 1A, 90-265 VAC/VDC Power Supply, 768 MB Memory
- NORLAKE 003562 NOR-LAKE SCIENTIFIC 003562
- SLOAN 3840520
- SUMNER 779546 Inclinometer
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts Kit
- Energy Recovery Ventilators
- Test Lead Kits
- Tool Bits
- LED High Bay Fixtures
- LUMAPRO Flashlight Replacement Lamps, B3 Lamp Shape
- ANVIL AF730SS Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, 316 Stainless Steel
- SUNDSTROM SAFETY Face Shield Helmet Universal Size
- KNIPEX Solar Crimp Locator 10-13 Awg
- KERN AND SOHN EG-AM Series Precision Balances
- GRAINGER Engraving Tool Blanks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24640.050.0016 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 16 mm Lg., Std, Pan
€17.79 /pack







