FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 963, Din En Iso 2009 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 10 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 5.5 mm |
| Head Height | 1.65 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 10 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B95 |
| Screw Size | M3 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Thread Size | M3 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7318156070 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- AME INTERNATIONAL TPM492T1 TPMS Valve Cap, Gray, Plastic, Red Silicone Seal, Box Of 100
- OSG 920-0002 Cylinder Bur SC, Ball-Nosed, SC-52, Single Cut, 5/32 x 1/2 Inch Head, 1/8 Inch Shank
- GRAINGER BULK-CS-GFR4-124 Fiberglass Epoxy Laminate Rectangular Bar, 3 Inch x 24 Inch Nominal Size
- TSUBAKI RS10-1B23F-1G
- GRAINGER BULK-CS-GCE-32 CE Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 24 Inch Nominal Size, 3/8 Inch Thick, Brown
- SMC VALVES MKG32-20LZ-M9BL Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- REGAL 051670AM85 End Mill, Spiral With TiCn Coated, Single End, 1-1/4 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 2 Flutes
- JOHN GUEST PEI3028A Reducing Tee 3/4 x 3/4 x 1/2 Inch Cts Pex White
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Ratcheting Wrench Sets
- Abrasive Blaster Accessories
- Digital Calipers
- Oil Seals
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- ANVIL Extra Heavy Black Bull Plugs
- WEG Electric Motors, 30/7.5Hp
- LUTRON LED Drivers for Fixture Arrays
- MAJESTIC GLOVE Knit Cold Condition Insulated Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24540.030.0010 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 10 mm Lg., Std, Flat
€8.01 /pack
