APPROVED VENDOR M20230.480.1000 Threaded Rod, M48x5 Thread Size, Steel, 1m Lg., Not Gr., Zn Plated, Class 8.8
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€281.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Threaded Rod |
| Class | Class 8.8 |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C34 |
| Length | 1m |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Minimum Yield Strength | 90000 psi |
| Overall Length | 1m |
| Rockwell Hardness | C34 Max. |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 120350 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M48 x 5 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Yield Strength | 90000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7318155051 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- DINEX DX300031 Mug Insulated Height 4 Inch Latte
- APPROVED VENDOR H138CD Drill Bushing Type H Drill Size # 48
- CCL 65101 1/4 Offset 5/8 Inch Width
- ANVIL 0330229808 11/4 X 15 Std Blk A53 Tbe Nipple
- SHUR-LINE 50084 Tray, 4 Inch Length, White, Plastic
- SPEAKMAN SLV-1450-ADA-BN-E175 Diverter Trim, Shower And Tub Package 1.75 Gpm (Valve Not Included)
- REGAL 050110AM85 End Mill With TiCn Coated, Double End, 7/16 Inch Dia., 4-1/8 Inch Length, 2 Flutes
- NORTON ABRASIVES 66261147547 Sanding Belt
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Belts Work Belts Aprons and Suspenders
- Automotive Belts
- Electrical Sticks and Rescue Hooks
- Powder Bulk Level Controls
- Portable Air Tank Conversion Kits
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- A&D WEIGHING Moisture Analyzer
- TEMPCO Thermocouple Probe
- BUSSMANN GDMNJD Series Medium Voltage Fuses
- REGAL Metric STI Bottom Hand Taps, HSS, Steam Oxide
- PARKER CPI TZ Series Tube Ferrules
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M20230.480.1000 Threaded Rod, M48x5 Thread Size, Steel, 1m Lg., Not Gr., Zn Plated, Class 8.8
€296.66 /unit
