FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Threaded Rod |
| Class | Class 12.9 |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Length | 1m |
| Material | Steel |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 170000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Yield Strength | 155000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7318155051 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- BROWNING 1013531 4C240S V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 4 Groove, Cast Iron, 24.4 in OD, 1.69 to 4.25 in Bore Dia, 24.4 in Pitch Dia
- REGAL 059580JM88 Cobalt End Mill, Single End, 1-1/4 Inch Dia., 5-1/2 Inch Length, 6 Flutes
- BALDOR / DODGE 229077 30X57 Crown Drum XT60 1/2 Herringbone Lagging
- TB WOODS 753C Classical V-Belt Sheave, Cast Iron, C Type Belt, 7.5 inch Datum Dia.
- PARKER 17L4KBE
- BABCOCK DAVIS BIPK2430 Access Door, 24 in, 30 in, 24 1/4 in, 30 1/4 in, Insulated, Steel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Rolling Ladder Accessories
- Revolving Storage Bin Accessories
- Solenoid Valve Manifolds
- Diamond Segment Cup Grinding Wheels
- Paint Collector Filter Pads
- WIHA TOOLS Insulated Tool Sets
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, B3 Lamp Shape
- TEMPCO Sanitizing Sink/Tank Immersion Heaters
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- BUSSMANN JCK-B Series Medium Voltage Fuses
- ANVIL Crosses
- VERMONT GAGE Thread Ring Gage Holders, Metric
- EATON E84 Series Mill-Type Limit Switches
- SCS Desiccant Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M20132.080.1000 Threaded Rod, M8x1.25 Thread Size, Steel, 1m Lg., Not Gr., Blk Oxide, Class 12.9
€27.76 /unit
