FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eyebolt |
| Application | Lifting |
| Eye Closure | Closed |
| Eye Inside Dia. | 50 mm |
| Eye Outside Dia. | 90 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Includes Nut | Nut Not Included |
| Length | 126 mm |
| Made In North America | Not Made In North America |
| Material | Steel |
| Max Working Load | 1796 lbs. |
| Overall Length | 126 mm |
| Screw Size | M24 |
| Shank Dia. | 24 mm |
| Shank Length | 36 mm |
| Shoulder Dia. | 50 mm |
| Shoulder Length | 18 mm |
| Shoulder Style | With Shoulder |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Working Load Limit | 1796 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.73 |
| Ship height (cm) | 1.78 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 8.64 |
| HS code | 7318152095 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- EATON HMX35AG01122-N Adjustable Frequency Drive, 11 Amp, 10 HP, 7.5 kW, 525-600 V, Open NEMA Type 12 IP54
- PARKER 368PLP-10M-4G Male Y Connector, Push-Connect, Composite
- JOMAR VALVE 100-633G T-110G Lead Free Brass Ball Valve, 2 Pcs, Threaded Connection, 600 WOG, 1/2 Inch
- CH HANSON USC02150 Insulated Screwdriver Set, 5 Pieces, 3 Inch Size
- TSUBAKI PL6 Power Lock
- LEESON 115048.00 P6K34FK17E General Purpose Motor, 3 HP, 1 Phase, 60 Hz, 230V, 3600 RPM
- EATON SVX030A1-4A1B1B1B8C3 Adjustable Frequency Drive, 30HP, NEMA Type 1, 380-500V, Brake Chopper, PROFIBUS DP, FR6
- SURE SERVO SV2C-PF04-05FN Power Flex Cable, Mating Connectors, 16.4 ft. Cable Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Detectors
- Limit Switch Arms and Actuators
- Regulators
- Homogenizers
- Enclosure Air Conditioners
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- ANSELL 37-676 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- LOUISVILLE AE3200 Series Aluminum Extension Ladders
- LOUISVILLE AE1200HD Series Aluminum Extension Ladders
- ENPAC Oil Only / Petroleum Spill Kit
- ENERGY CHAIN Corrugated Tubing
- MI-T-M Fans
- GROVE GEAR GRL Series, B-D Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- MERSEN FERRAZ Covers/Shrouds For Cable Termination For FSD
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M16010.240.0001 Eye Bolt, M24x3 Thread Size, Machinery, 1796 lbs. Working Load Limit, Steel
€91.17 /unit
