FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eyebolt |
| Application | Lifting |
| Eye Closure | Closed |
| Eye Inside Dia. | 30 mm |
| Eye Outside Dia. | 54 mm |
| Finish | Plain |
| Includes Nut | Nut Not Included |
| Length | 96.8 mm |
| Made In North America | Not Made In North America |
| Material | Steel |
| Max Working Load | 1030 lbs. |
| Overall Length | 96.8 mm |
| Screw Size | M12 |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Shank Length | 38 mm |
| Shoulder Dia. | 23.12 mm |
| Shoulder Length | 5.6 mm |
| Shoulder Style | With Shoulder |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Length | 38.3 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Working Load Limit | 1030 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 1.52 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| HS code | 7318152095 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- PACKARD 65411 Refrigerator Condenser Fan Motor
- TRIUMPH TWIST DRILL 012651 Drill, Heavy-Duty, #51 Size, 135 Deg. Split Point, HSS, Black/Bronze Oxide
- TSUBAKI TSS20 TSS20 CAM CLUTCH
- OMRON F39JG10AD Light Curtain Accessory, Extended Socket-Straight Cable, 24 V
- OSG 1212401 Spiral Point Tap, #6-32 Thread Size, 7/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H3 / H3, Plug
- PLAST-O-MATIC EBVF2-5-037EPT-RPF Electrically Actuated Ball Valve, Red Kynar, NPT Threaded, EPDM Seal, 3/8 Inch Size
- KIPP K0155.4061X25 Star Grip Knob M6 External 0.99 1.77 1.26 L
- NORTH BY HONEYWELL B131R/11 Chemical Resistant Glove 13 Mil Size 11 Pr
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Wall Mount Heaters
- Protective Eyewear Accessories
- Pipe Threading and Cutting Machines
- Hazardous Location Lighting Signals
- Drum Rackers
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread With Maximum Length
- RUD CHAIN WBPG Hoist Rings On Plate For Bolting
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- MILLER BY HONEYWELL Python Full Body Harness
- NIBCO Screen Housing Assemblys
- BROWNING Q-D Sheaves For C Belts, 2 Grooves
- ZURN WTTA Thermal Expansion Tanks
- PBC LINEAR Twin Ball Bearing Pillow Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M16001.120.0001 Eye Bolt, M12x1.75 Thread Size, Machinery, 1030 lbs. Working Load Limit, Plain
€28.27 /unit
