FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Locknut |
| Class | Class 8 |
| Dimensional Standards | D985 |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Height | 27 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 41 mm |
| Lock Type | Nylon Insert |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Height | 27 mm |
| Nut Type | Nylon Insert Lock Nut |
| Nut Type | Nylon Insert |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M27 x 3 |
| Thread Type | Metric |
| Type | Standard Hex |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.81 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.99 |
| HS code | 7318160085 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 60729 Spiral Point Tap, ‎1/2-13 Inch Dia., H3 Plug, 3 Flute, Powder Metal
- TEADIT SW304304P.3.150 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 3 Inch Size, 150# Class, 304/PTFE Winding, 304 Outer
- ULLMAN DEVICES E-2 Inspection Mirror XL Telescoping 8 Inch Length
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD54-1842P Wire Shelving, 4 Shelves Add-On, 18 x 42 x 54 Inch Size, Proform Green Epoxy
- KRUEGER O-2-6 Overfill Gauge 2 Inch Npt 6 Inch From Top
- SMC VALVES AK6000-F10 Check Valve
- CH HANSON 21750 Rhino Letter Set, 3/16 Inch Size
- LINN GEAR 240c20 Sprocket, 19.177 Inch Pitch Diameter, 2.187 Inch Stock Bore
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Starter Enclosures
- Pipe and Test Plugs
- Tree Pole Climbers and Accessories
- Spray Gun Cup Liner
- Hardware Cloth
- RUD CHAIN Keys With Spring
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- MILWAUKEE Self Feed Drill Bits
- TOWNSTEEL FME-2000 Series, Electronic Lock
- CANARM Fans
- AMERICAN TORCH TIP Air-Cooled Torch Packages, Flex, 200 Amp
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M12348.270.0001 Hex Locknut, M27x3 Thread Size, Nylon Insert, 41mm Hex Wd., Std Hex, Zn Plated, Class 8
€42.40 /pack
