FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Locknut |
| Class | Class 5 |
| Dimensional Standards | D985 |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C30 |
| Hex Height | 7.5 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 11 mm |
| Lock Type | Nylon Insert |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 5 |
| Nut Height | 7.5 mm |
| Nut Type | Nylon Insert Lock Nut |
| Nut Type | Nylon Insert |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -0°F to +250°F |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M7 x 1 |
| Thread Type | Metric |
| Type | Standard Hex |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.99 |
| HS code | 7318160085 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Hex Width | Hex Height | Nut Height | Hardness | Temp. Range | Hex Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M12300.120.0001 | M12 x 1.75 | 19 mm | 12 mm | 12 mm | Rockwell 30 | -58°F to +302°F | Standard Hex | 50 | €10.45 | |
![]() |
M12300.100.0001 | M10 x 1.5 | 17 mm | 10 mm | 10 mm | - | - | Standard Hex | 100 | €18.47 | |
![]() |
M12300.140.0001 | M14 x 2 | 22 mm | 14 mm | 14 mm | - | - | Standard Hex | 50 | €41.99 | |
![]() |
M12300.200.0001 | M20 x 2.5 | 30 mm | 20 mm | 20 mm | - | - | Standard Hex | 10 | €17.14 | |
![]() |
M12320.100.0125 | M10 x 1.25 | 17 mm | 10 mm | 10 mm | - | - | Standard Hex | 100 | €37.45 | |
![]() |
M12320.120.0100 | M12 x 1 | 19 mm | 12 mm | 12 mm | - | - | Standard Hex | 50 | €74.02 | |
![]() |
M12320.120.0125 | M12 x 1.25 | 19 mm | 12 mm | 12 mm | - | - | Standard Hex | 50 | €31.28 |
Explore Products
- MERIT BRASS X110-20 Reducing Cross, Size 1-1/4 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0411408 XH00073 Interchange Spin-On Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Buna Seal, 8.949 Inch Height
- DAYTON 21XU55 Radial Ball Bearing Diameter 45mm O. D. 100mm
- AIGNEP 87222-02-02 Swivel Male Run Tee, 1/8 Inch Tube x 1/8 Inch Swift-Fit
- MAIN FILTER INC. MF0060495 DHD990G05V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 19.17 Inch Height
- FOLDING GUARD SAF-3494 Panel, 94 Inch x 34 Inch, 2 Inch Floor Clearance, Full Height Panel
- BALDOR / DODGE 114898 5040 X 4-7/8 KW 5040 X 4-7/8 Keyway Bushing
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Cube Trucks
- Hand Dryers
- Gage Blocks/Clamps Surveillance Masters
- Cylindrical Vibration Isolators
- Wall Mount Jibs
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- ANVIL AS756 Series Z Supports
- REES Electrical Box Gaskets
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting 90 Deg. Street Elbows, MPT x FPT
- PLAST-O-MATIC EASMT Series Solenoid Valves, Polypro
- PELICAN 1730 Protector Transport Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M12300.070.0001 Hex Locknut, M7x1 Thread Size, Nylon Insert, 11 mm Hex Wd., Std Hex
€18.82 /pack






