FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 10 |
| Drive Size | 14 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 24 mm |
| Head Height | 16 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 75 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 60 mm |
| Screw Length | 75 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Size | M16 x 2 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.47 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158045 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- COOPER B-LINE B12SH-240HDG Strut Channel, 2.43 x 240 x 1.62 Inch Size, Steel, Hot Dipped Galvanized
- OSG 850-3750-60 Cone Bur, 60 Deg. Cone, SJ-3, Double Cut, 9 x 60 mm Head, 6 mm Shank
- WALTER TOOLS A1154TFT-9.4 Screw Machine Drill Bit, 9.40 mm Size, 1 9/16 Inch Flute Length, 6 Facet Point
- EATON B27SNC15T006 Definite Purpose Starter, 575 V, 15A, 1P, 1-Phase, Non-Reversing
- GRAINGER MS51576-16 Shoulder Screw, 10-32 Thread Size, 3/16 In Shoulder Lg., 3/16 In Head Ht., Gr. 18-8, Socket
- NTN SUC206-19FG1 Insert Ball Bearing Bore Diameter 1-3/16 In
- NORTON ABRASIVES 66252843616 Depressed Center Wheel T27 5 x 1/8 x 7/8
- BOSTON GEAR S832-BR-90K Helical Speed Reducer
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit Body Covers and Gaskets
- LED Wall Packs
- Hanging Scales
- Round Spacers
- Scroll Saw Blades
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- MERSEN FERRAZ Protistor fuses, 500 to 600VAC
- INGERSOLL-RAND Air Compressor Maintenance Kits
- BALDOR / DODGE Split Tire, 20HCB, Elastomeric Couplings
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.160.0075 Metric Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cyl., 75 mm Lg., Blk Oxide
€55.54 /pack
