APPROVED VENDOR M07000.080.0200 Socket Cap Screw Standard M8 x 1.25X200, 25PK | AB7DFB 22TZ67
APPROVED VENDOR M07000.080.0200 Metric Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Cylindrical, 200 mm Lg., Steel
Item: AB7DFBModel: M07000.080.0200Cross Ref: 22TZ67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Class 12.9 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 13 mm
Head Height 8 mm
Head Type Standard
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 200 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm
Thread Size M8 x 1.25
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.11
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)21.01
Ship width (cm)16.69
HS code7318158045
Country of OriginTW