APPROVED VENDOR M07000.080.0010 Socket Cap Screw Standard M8 x 1.25X10, 100PK | AE8EZC 6CU13
APPROVED VENDOR M07000.080.0010 Metric Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Cylindrical, 10 mm Lg., Steel
Item: AE8EZCModel: M07000.080.0010Cross Ref: 6CU13
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 100
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 13 mm
Head Height 8 mm
Head Type Standard
Length 10 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 10 mm
Screw Length 10 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm
Thread Size M8 x 1.25
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.97
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)21.01
Ship width (cm)16.69
HS code7318158045
Country of OriginTW