FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 2.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 5.5 mm |
| Head Height | 3 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 14 mm |
| Screw Length | 14 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 14 mm |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318156040 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- EATON BA11A Nema A200 Thermal Overload Relay, One-Pole, Starter Mounted, Nema, Thermal Type B
- WALTER TOOLS A1211-NO55 5058340 Jobber Length Drill Bit, #55 Size, 18 mm Flute Length, 40 mm Overall Length
- PARLEC EXT125 Collet Chuck 0.031-0.750 Da180 1.25 In
- TEADIT CGF100R.116.1.150 Full Face Cut Gasket, Red Rubber, 1/16 Inch Thickness, 1 Inch Size, 150# Class
- WALTER TOOLS D4140.05-13.00F15-A 7508868 Modular Drill Bit for General Drilling, 5/8 Inch Shank Dia, 1.8900 Inch Shank Length
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KR1RH5 Non-illuminated Push Button 30mm 1no Red
- SMC VALVES KQ2VS04-01AS Elbow, 4 mm Size
- ALTRONIX TKA3 Backplane, Size 28 x 0.3125 x 34 Inch
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustion Analyzer Accessories
- Food Scales
- Wet Location Fluorescent Fixtures
- Rigid Couplings
- Laboratory Trays and Pans
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Breathable Back, Black
- PROTO Impact Socket, 8 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial
- MUELLER INDUSTRIES 595 UL Fireline Strainers
- HONEYWELL Springs
- LINN GEAR Taper-Lock Series Sprockets, 80 Chain
- SANDUSKY LEE Welded Bookcases
- GRAINGER Threaded Uncoated Black Steel And Iron Pipe Fittings
- UNISTRUT P2001 Series Channels, 20 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.030.0014 Metric Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Cyl., 14 mm Lg., Blk Oxide
€12.24 /pack
