FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 1.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 3.8 mm |
| Head Height | 2 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 12 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 12 mm |
| Screw Length | 12 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Size | M2 x 0.4 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318156040 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- SMC VALVES SV2000-50-2A-N9 Manifold Assembly
- APPROVED VENDOR Z9096BR Thick Washer, 5/16 In Fits Bolt Size, Std, 11/32 In I.D., 1/8 In Thk., Pln, Brass, 58000 psi TS
- TSUBAKI 100BTL36 Sprocket
- PLAST-O-MATIC EBVF2-1-050EPS-PV Electrically Actuated Ball Valve, PVC, Socket Connection, EPDM Seal, 1/2 Inch Size
- EATON QCPHW2030 Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 30 A, 2 Poles, Thermal/Magnetic Trip
- RUBBERMAID GRFG3964L50000 Plaza Container Hardware Kit
- ELDON JAMES RL2-1.5-200BN Reduction Elbow, 1/8 x 3/32 Inch Barb, Black Nylon
- TENNSCO STK-121860-A Single Tier Locker, Unassembled, 1 Opening, 12 x 18 x 60 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Putty/Joint Knives Spatulas Scrapers
- Automated Gas Detector Test Systems
- Immersion Heater Replacement Thermostats
- Drum Switches
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 2B
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- SPEARS VALVES Ball Valve PVC FKM True Union Retrofit Kits
- MONARCH O-Rings
- DWYER INSTRUMENTS DM-1100 Series DigiMag Digital Differential Pressure Gages
- MERIT BRASS 04490 304 Stainless Steel Weld O-Let, Butt-Weld, Schedule 40
- MERIT BRASS AC750L 316 Stainless Steel Slip-On Flanges, Class 300
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.020.0012 Metric Socket Head Cap Screw, M2x0.4 Thread Size, Cyl., 12 mm Lg., Blk Oxide
€11.92 /pack
