APPROVED VENDOR M04110.080.0010 Hex Cap Screw M8 x 1.25, 10mm Length, 100PK | AB8EBK 25DF88
APPROVED VENDOR M04110.080.0010 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 10mm Lg., 5.3mm Head Ht., Coarse, Class 10.9
Item: AB8EBKModel: M04110.080.0010Cross Ref: 25DF88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 10 mm
Finish Plain
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C32
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 10 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 10mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 10 mm
Overall Length 10 mm
Rockwell Hardness Hrc32
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm