FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 140 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C32 |
| Head Height | 18.7 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 46 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 140 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 72mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 72 mm |
| Overall Length | 140 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc32 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150800 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 72 mm |
| Thread Size | M30 x 3.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.83 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- DAYTON PP60051G Shaft Seal C/C/V
- SMC VALVES VXE2341-00-5D1 Valve, 2 Way
- GATES 3/5V670 Banded V-Belt, 3 Strand, 67 Inch Outside Length
- MAIN FILTER INC. MF0589647 9110G20B000M Hydraulic Filter, Stainless Steel Fiber, 20 Micron, Viton Seal, 6.22 Inch Height
- HONEYWELL HVFDSB3B0400G230/U Variable Frequency Drive, Three Contactor Bypass, With Enclosure, 230Vac
- TITAN FASTENERS JKR12080
- EATON N29G28T09XAFCUSR Nonlinear Ventilated Transformer, Primary 208V, Secondary 208Y/120V, 9 KVA, 50/60 Hz
- AMERICRAFT MANUFACTURING 24DA-1/4H-3-EXP Man Cooler With High Stand, Size 24 Inch, 1/4 HP, 5200 CFM, Aluminium
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Screw Machine Length Drill Bits
- Combination Wrenches
- Utility/Dewatering Pumps
- Electric Baseboard Heater Accessories
- Glove Dispensers
- LOUISVILLE FM1400HD Series Fiberglass Twin Front Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC GHS Compliant Wash Bottles
- ANVIL AS100EH Series Channels With Elongated Holes
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 7/8-12 Un
- SPEARS VALVES PVC Electro Actuated Compact 2000 Ball Valves, Flanged, FKM
- EATON FDCE Series Complete Molded Case Circuit Breakers, F Frame
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Miter Gears, Unhardened Teeth, 4 Pitch
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Compression Connection, Stainless Steel Trim with Drain, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M04100.300.0140 Hex Head Cap Screw, M30x3.5 Thread Size, Steel, 140mm Lg., 18.7mm Head Ht., Class 10.9
€123.23 /pack
