FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 200 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C32 |
| Head Height | 12.5 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 30 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 200 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 52mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 65 mm |
| Overall Length | 200 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc32 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150800 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 52 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- RIDGID 63110 Knocker, T31 3-4 Inch Chain
- WINTERS INSTRUMENTS PCC1027C Br 4 Inch, 30/0/300 Psi/Kpa 1/4 Inch, Npt Bttm
- LABCONCO 794801200 Stoppering Tray Dryer, Console Freeze Dryer, -40 Deg C, Stoppering Tray Dryer
- LYNDEX-NIKKEN E40-846(C) Collet, Round Face, 21.50 mm
- OSG 3370716205 Spiral Point Tap, 7/16 Inch - 20 Thread Size, 13/16 Inch Thread Lg, HR, H5 / 6H, Plug
- AMETEK LAMB 219507-01 Armature, 120V, 0.75 Inch Size
- FABORY M39150.015.0005 Spring Pin, 1.5 mm Nominal Dia., Steel, 5 mm Lg., Plain, Coiled
- MAIN FILTER INC. MF0424429 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 5.11 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Tongue and Groove Pliers
- Ovens Griddles Sandwich Presses and Fryers
- British and IEC Fuses
- Forklift Booms
- Cordless Tube and Pipe Cutters
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, Without Pad
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- TENNSCO Commercial Duty Full Height Steel Wardrobe Storage Cabinets
- SPEARS VALVES Butterfly Valve PVC True Lug Valve Overhaul Kits, Buna-N
- IRON HORSE ACN Series AC General Purpose Drives
- BISHOP-WISECARVER HepcoMotion PRT2 Slide Ring Carriages
- GROHE Tub And Shower Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M04100.200.0200 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 200mm Lg., 12.5mm Head Ht., Class 10.9
€70.70 /pack
