FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 140 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 140 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 28mm |
| Minimum Thread Length | 28 mm |
| Overall Length | 140 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 28 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.47 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- EATON XTAR007B21D3E032 Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 550-600 V, 50/60 Hz, 2No-2No, 6.4-32 A C396
- GRAINGER BULK-PS-ACB-1755 Acetal Plastic, 0.25 Inch Thick
- THOMAS & BETTS CMACS02M-L Flexible Metallic Conduit, Conduit Size 1/2 Inch, 1000 Feet
- NIBCO NMU21RDC TS-1800R Reducing Union, 1-1/2 x 2-11.5 Size, FNPT x C End Style, Brass
- PARKER 06E13A13AC
- BROWNING 1029073 BK80X 1 3/16 V-Belt Sheave, Finish Bore, 1 Groove, Cast Iron, 7-3/4 in OD, 1-3/16 in Bore Dia, 7.2 in A/7.7 in B Pitch Dia, Type 3, 21/32 in Hub Projection
- MARTIN SPROCKET P808M30-SK Sprocket, SK Bushing, 2.625 Inch Max Bore, 80 Teeth, 8.020 Inch Pitch Dia., Cast Iron
