FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 120 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 120 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 22mm |
| Minimum Thread Length | 22 mm |
| Overall Length | 120 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 22 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.54 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 44138 Jobber Length Drill Bit, #68 Size, 1/2 Inch Flute Length, 1-3/8 Inch Length
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPRD-207YL Pick Rack, 36 x 24 x 64 Inch Size, 2 Sided, 64 Bin, Open, Shelf Bin, Yellow
- VULCAN HART 00-352904-00001 Switch, Metal, 2.5 x 4.75 x 1.3 Inch Size
- GATES 2/7M1600JB Belt, 62.7 Inch Length, 0.197 Inch Thickness
- ALTRONIX HUBWAYDVI Video/balun/combiner Non-isolated
- SANI-LAV 44RD Pharma Scoop 16 Ounce 316 Stainless Steel
- CALBRITE S51290ELWT Elbow, 1-3/4 Inch Trade Size, Stainless Steel
- ARO FM0646S11GF47001 Piston Pump
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Marking and Warning Tapes
- Bulk Storage Racks
- Electrical Safety Boxes
- Hand Held Punches
- Rotary Vane Pumps
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- IRONCLAD Vibration Impact Gloves
- KRYTOX XHT-1000 Series Extreme High Temperature PFPE Oil
- MUELLER INDUSTRIES 691M Duplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, Polypropylene
- RENEWABLE LUBRICANTS SynXtra EHD MW
- CEMENTEX USA Feature Series, 40 Cal. Coverall Backpack Kits
- ENERPAC ZG5 Series Hydraulic Pumps
- BOLLE SAFETY Clear Safety Goggles
- 3M 4000 UV Marine Adhesive Sealants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01200.080.0120 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., 5.3 mm Head Ht.
€49.29 /pack
