APPROVED VENDOR M01200.080.0100 Hex Cap Screw M8 x 1.25, 100mm Length, 50PK | AB7BCV 22TL31
APPROVED VENDOR M01200.080.0100 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., 5.3 mm Head Ht.
Item: AB7BCVModel: M01200.080.0100Cross Ref: 22TL31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Min. Thread Length 22mm
Minimum Thread Length 22 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc22
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm