APPROVED VENDOR M01200.080.0065 Hex Cap Screw M8 x 1.25, 65mm Length, 100PK | AB8CHJ 25CY27
APPROVED VENDOR M01200.080.0065 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 65mm Lg., 5.3mm Head Ht., Coarse
Item: AB8CHJModel: M01200.080.0065Cross Ref: 25CY27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 65 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 65 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 22mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 22 mm
Overall Length 65 mm
Rockwell Hardness Hrc22
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm