FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 8.8 |
| Dimensional Standards | Din 934 |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell 30 |
| Height | 19 mm |
| Hex Height | 19 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 36 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Type | Standard Hex |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M24 x 2 |
| Thread Type | Fine |
| Width | 36 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.38 |
| HS code | 7318160060 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- APOLLO VALVES 521DCDKMAA0580 Safety Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Metal Seat, Default Setting, 580 Psig, 1/2 x 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- T&S 5PR-8W12-C Pre-Rinse Faucet Unit, 8 Inch Wall Mount, Low-Flow Spray Valve
- SCHNEIDER ELECTRIC RXZE2M114 Socket 14 Pin Din Rail/panel 250v 10a
- VERMONT GAGE 112121740 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 21.74 mm Size
- CDI CONTROL DEVICES R400-1/2 Float Valve, Pipe Mount, 1/2 Inch Size, MNPT, 18 GPM Valve Flow Flow
- SLOAN 3862058
- SLOAN 24501021
- VERMONT GAGE 171108140 Long Reversible Gage, Class XX, Go, Steel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Voice Data Communication Cabinets
- LED Road Flares, Safety Lights
- Insoles
- Aluminum Tubing
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP6748/68/78 Series Impact Wrenches
- JOHN GUEST Metric Union Connectors, Acetal Black
- MUELLER INDUSTRIES 722 Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 5/8-11 Unc Lh
- SPEARS VALVES PVC Class 160 IPS Fabricated 90 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- MARTIN SPROCKET Hickory Hammer Handles
- KERN AND SOHN FA Series Mechanical Force Gauges
- EATON Photoelectric Sensors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01120.240.0200 Hex Nut, M24x2 Thread Size, Steel, 19 mm Ht., 36 mm Wd., Blk Oxide, Std Hex
€41.06 /pack
