FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 8.8 |
| Dimensional Standards | Din 934 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 30 |
| Height | 16 mm |
| Hex Height | 16 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 30 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Type | Standard Hex |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Type | Metric |
| Width | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.38 |
| HS code | 7318160060 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) GUV3021 U-Bolt Copper Clamp, Stainless Steel, Wire Range 4 - 2/0 Awg, 3 To 3-1/2 In Rod
- EATON C22-L-XW-230 Compact Pushbutton, Indicating Light, Flush, White Without Lens, Illuminated, Led, 230 V
- TORQUE TRANSMISSION 20349
- DYNABRADE 01728 Silencer
- MAIN FILTER INC. MF0367389 10616D12BNV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- BALDWIN FILTERS PA3950 Air Filter Element/inner
- LYNDEX-NIKKEN BT30-SF0500-3.15 Shrink Fit Tool Holder, 1/2 Inch Shank Dia
- DIXON ME179-1 Lp Gas Dust Plug, Acme Male Thread, 1-3/4 Inch Male Thread Size, Plastic
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Brushes
- Fastener Assortments
- Pneumatic Globe Control Valves
- Warehouse Corner and Wall Protectors
- Floor Machine Accessories
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- LUMAPRO LED Tape Lights
- GRACO 0.015" Airless Spray Gun Tip
- GROZ Mounting Clamps
- SAFETY TECHNOLOGY INTERNATIONAL Keys
- ARLINGTON INDUSTRIES Low Profile Strain Relief Cord Connectors, Zinc Plated Steel
- NIBCO 707-6-LF Series 90 Deg Union Elbows, S, C x C, Performance Bronze
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01100.200.0001 Hex Nut, M20x2.5 Thread Size, Steel, 16mm Ht., 30mm Wd., Blk Oxide, Right Hand, Std Hex
€9.54 /pack
