FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 30 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 8.8 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 21 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 30 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 30mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 30 mm |
| Overall Length | 30 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 015243 60HRB Elastomeric Coupling, Size 60, Rating 3800 Rpm
- DYNABRADE 73620
- BISON GEAR & ENGINEERING 021-725C0120 DC Gearmotor 24VDC 780 lb. 1/8 HP 120 1
- GRAINGER 1ZAT3 Plastic Sheet, 0.125 Inch Thick, 48 Inch Width X 96 Inch Length, Off-White, Opaque
- MERSEN FERRAZ GDL-V6-1/4 Time Delay Fuse, 250V, 6.25A, 6 x 32mm
- KIDDE 1350 Keysafe Portable Pushbutton Clay
- EATON XTAE015B01Y010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 6-10 A
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermometers
- Spanner and Hydrant Wrenches
- Tables
- Hopper Tubs
- Carbon Steel Ball Stock
- DESTACO 235 Series Horizontal Hold Down Clamps
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- NORTH BY HONEYWELL Silver Shield Apron
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- BUSSMANN 6125TD Series Time Delay Midget Fuses
- EDWARDS SIGNALING 52 Series Lens Covers
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Pneumatic Ball Valves, SR Thread, EPDM
- MARTIN SPROCKET Taper Bushed Type Timing Pulleys, L Belt Type
- NIBCO N200235 Series Butterfly Valves, Cast Iron, 200 PSI, International
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01070.140.0030 Hex Head Cap Screw, M14x1.5 Thread Size, Steel, 30mm Lg., 8.8mm Head Ht., Class 8.8
€65.00 /pack
